Картографиране на районите в Република България за производството и консумирането на ферментирали храни и производство на нови млечно-кисели десерти
На Международната конференция "Food Technology, Quality and Safety – FoodTech 2024," която се проведе в Нови Сад, Сърбия от 16 до 18 октомври 2024г., взеха участие повече от 350 представители от 26 различни страни. Сред тях единствените представители от България бяха доц. д-р Виолета Райкова и доц. дн Гьоре Наков от Колеж - Сливен при Технически университет - София.
На конференцията те представиха резултатите от проект на тема "Картографиране на районите в Република България за производството и консумирането на ферментирали храни и производство на нови млечно-кисели десерти".
Участието им на тази международна платформа предостави възможност за обмен на опит и знания с други специалисти в областта на хранителните технологии и безопасност на храните. Те се срещнаха с водещи изследователи и практици от сектора, което допринесе за повишаване на видимостта на българските научни изследвания на международно ниво и за утвърждаване на добрите практики в областта на ферментиралите храни и иновациите в хранително-вкусовата промишленост.
Участие в първа конференция за зелено инженерство, устойчиви материали и технологии за кръгова икономика
От 22.04 до 23.04.2024г. колективът на проекта, в лицето на доц. д-р инж. Гьоре Наков, участва в първата конференция за зелено инженерство, устойчиви материали и технологии за кръгова икономика в град Скопие, Р.С. Македония. На форума бяха представени резултатите от разработките на млечно-кисели десерти.
-
По проекта „Картографиране на районите в Република България за производството и консумирането на ферментирали храни и производство на нови млечно-кисели десерти“, лабораторията за изследване на храни при Колеж – Сливен при ТУ-София е оборудвана със съвременна апаратура от водещи световни производители.
-
Съвременната апаратура ще бъде използвана за учебни и научни цели, ще може, да се изследва химичният състав на всички видове храни (влагосъдъжрание/сухо вещество, минерални вещества, протеини, мазнини, въглехидрати, активност на водата). Също така, ще може, да бъде определяна енергийната стойност на всички видове храни.
Оборудвана лаборатория за храни
Промоция на проекта в Р.С. Македония
В периода от 11.06.2023 г. до 17.06.2023 г. част от колектива на проекта беше на посещение в няколко факултета в Р.С. Македония, където представи досегашната работа по проекта „Картографиране на районите в Република България, за производството и консумирането на ферментирали храни и производство на нови млечно-кисели десерти“.
Участие във Форум за ферментирали храни - Лион, Франция
От 25.05 до 26.05.2023г. колективът на проекта, в лицето на доц. д-р инж. Гьоре Наков, участва в Първия Форум за ферментирали храни в град Лион, Франция. На форума бяха представени резултатите от разработките на млечно-кисели десерти.
Посещение на ЕЛБИ БУЛГАРИКУМ
В периода от 18.04.2023 до 21.04.2023г. част от колектива на проекта беше на работно посещение в ЕЛБИ Булгарикум – София. Представени бяха досегашните резултати по проекта и разработени нови млечно-кисели десерти с киноа, амарант и чиа семена.